Skip Navigation
Welcome to the website for the town of East Bridgewater, Massachusetts

This table is used for column layout.

About Our Town
Town Departments
Boards and Committees
Town Calendars
Important Links
School District
Online Bill Payment
Gov TV Bulletin Board
Subscribe to News
Contact Us
Home Page
Town Seal
Site  This Folder
 
Advanced Search
 
Selectmen's Meeting Agenda 6/26/07
BOARD OF SELECTMEN

 

THERESA E. MCNULTY, CHAIRMAN                               TOWN HALL, MAIN CONF. RM.

DAVID L. WALSH, CLERK                                     175 CENTRAL STREET

PETER A. HAMILTON                                                       EAST BRIDGEWATER, MASS.

 

                                                        AGENDA


 


CALL TO ORDER – 7:30 P.M.  MEETING OF Tuesday, June 26, 2007


                                   

                       


            WARRANTS FOR THE APPROVAL OF THE BOARD OF SELECTMEN

            WILL BE AVAILABLE FOR PUBLIC REVIEW 15 MINUTES BEFORE

MEETING BEGINS.

 

            SCHEDULED APPOINTMENTS

            ACTION ITEMS

            EXECUTIVE ASSISTANT REPORT

            BOARD DISCUSSIONS

               REMINDERS

            OPEN FORUM           

CONFERENCE ROOM RESERVATIONS

 

 


 

 


 

BOARD OF SELECTMEN


 

 

APPOINTMENTS

 

 

 

 

7:30 P.M. – OPEN MEETING

 

 

 

7:45 P.M. – PUBLIC HEARING

                       

Re: Dog By-Law Violation 

Pitt Bull

                        37 Old Bedford Street

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

At end of Scheduled Appointments – OPEN FORUM

 

AT END OF MEETING – EXECUTIVE SESSION For the purpose of

 

 

 

 

 

 

 

 

 



BOARD OF SELECTMEN

                          

        ACTION ITEMS

 

 

1.       Board will vote to approve/disapprove the minutes of the June 19, 2007 meeting.

 

 

2.       Board will vote to approve/disapprove the following list of Election Workers:

 

                  Margaret Alexander                   Steven Belcher                  Maryann Boyle

                  Jean Braddock                  Diane Domer                  Beverly Fanning

                  James Havens                  Rena Havens                  Marijo Martin

                  Lois Nelson                  Charles Repeta Jr.                  Esther Tucker

                  Beverly Smith                  Kevin Miller                  Edward Smith

                  David Botelho     

 

 

3.       Board will vote to approve/disapprove the following reappointments for three year

      terms:

                 

Paul Marini                                                           

252 Elm Street

Agricultural Commission - Alternate

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

          Craig Winsor

388 Plymouth Street

Conservation Commission

                        July 1, 2007 - June 30, 2010

 

          Michael C. Moore

424 Ralph Talbot Street

Constable (Pays Own Bond)

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

          Albert O. Mondeau

58 Folsom Ave.

Finance Committee

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

          Jen Turner

27 Forest Trail

Historical Commission

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

         


 

Cecilia Chapman

103 No. Central Street

Registrars of Voters

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

          Richard E. Bachman

116 East Street

Board of Appeals

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

          Elliott B. Jacobs

48 Old Bedford Road

Conservation Commission

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

Edith Imlach

54 Park Avenue

Council on Aging

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

Jeff Luttazi

529 Crescent Street

Finance Committee

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

Merilyn Johnson

192 Cedar  Street

Historical Commission

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

Steve E. Brown

418 Central Street

         Cable Advisory Committee - Representing the Community at

          Large

January 23, 2007 - June 30, 2010

 

Claire Yocum

11 Rolling Hills Dr.

Conservation Commission

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

Beverly A. Fanning

107 Waterman St.

Council on Aging

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

Tony Figueiredo

39 McCormack Avenue

Finance Committee

July 1, 2007 - June 30, 2010

 

 

4.       Board will vote to approve/disapprove the following reappointments for one year

      terms:

 

          Ryon Pratt

451 Pleasant Street                          

Forest Warden

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Richard M. O'Flaherty                   

31 Hobart Street

Old Colony Planning Council Joint Transportation Committee

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Dominic A. Marini                           

233 Union St.

Plymouth County Cooperative Extension Service, Trustee

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Margaret O. Alexander          

17 Strong Ave.

Group Insurance Advisory Committee (Rep. Retired Non-Union Personnel)

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Jeanne Bennett                     

58 Folsom Ave.

Parking Clerk/ Hearing Officer

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Ryon Pratt                         

451 Pleasant Street

Right to Know Law

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Jeanne L. Bennett       

58 Folsom Ave.

Group Insurance Advisory Committee ( Rep. Non- Union Personnel)

July 1, 2007- June 30, 2008

 



Richard M. O'Flaherty    

31 Hobart Street

Old Colony Planning Council, Delegate

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Peter A. Hamilton       

17 Tower Hill Drive

Plymouth County Advisory Board, Designee

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Herbert Wolfer        

510 North Street

Sealer of Weights & Measures

July 1, 2007- June 30, 2008

 

Robert DeChristopher

492 Central Street

Recreation Commission

 

Thomas B. Hamilton

930 Bridge Street

Recreation Commission

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        BOARD OF SELECTMEN AGENDA

 


                             TOWN ADMINISTRATOR REPORT


 

 

 

 

 

 

 

 


BOARD OF SELECTMEN AGENDA


 


                                            STAFF REPORTS


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 


 
BOARD OF SELECTMEN AGENDA


 

                    

PENDING ISSUES

 

 

1.         Eastern States Steel – waiting for final report

 

 

2.            Master Plan – need proposal and a timetable for completion

 

 

3.         Annual evaluations for jobs – put together process and implement

 

 

4.         Town Planner Appointment – prepare ATM article

 

 

5.             Economic Development Committee – Committee appointed; have begun meeting

 

 

6.         Cable Television License expires December 2, 2009.

Cable Advisory Committee appointed

 

 

7.         Energy – Current contract for electricity to be forwarded to Town Counsel for

review and opinion

 

 

8.         Capital Stabilization Fund – work on article for ATM and election

 

 

9.         Recall – work on article for ATM

 

 

10.        Habitat for Humanity

 

 

11.        DOR Financial Report – meet with Town Treasurer and Town Accountant for review

 



BOARD OF SELECTMEN AGENDA

 


                                     BOARD DISCUSSIONS


 

 

1. Vacancy on Library Trustees – set up joint meeting for appointment

 

 

     


 

                   BOARD OF SELECTMEN


                                       REMINDERS


 

 1.       Bridge Street Recycling Center – for Big Metal and Compost materials

 

               1st & 3rd Saturday of each month

                         9:00 a.m. to 1:00 p.m.

 

 ITEMS THAT WILL BE ACCEPTED AT BRIDGE STREET RECYCLING CENTER

                        computers                                fax machines

                        scanners                                 keyboard & mice

                        main Frames                                    vcr’s

                        stereos                                     monitors

                        printers                                    telecommunication equipment

                        speakers                                 wire

                          televisions                               dvd players

 

 

 

 

5.       Selectmen’s Summer Meeting schedule:

 

July 10 & 24

 

August 7 & 21

 

6.       Kids Video Summer Camp –            

July 16 – 20; Basic Kids Video Camp - ages 8-10 $35.00

July 30 – August 10 –Advanced Kids Video Camp – ages 11-14 $70.00

Sign up with EBCTV – 508-378-4298 – 1-9 p.m.

 

 

7.       Youth Football Registration – Wednesday, June 27 – Town Hall Lobby 6-8 p.m.

Thursday, June 28  - Main Conference Room 6-8 p.m.

 

 

 

 

 

 



BOARD OF SELECTMEN


                    CONFERENCE ROOM RESERVATIONS

 

 

2nd FLOOR CONFERENCE ROOM


 

Tuesday, June 26, 7:00 p.m. – Support our Troops

 

     


MAIN CONFERENCE ROOM


 

 

Tuesday, June 26, 7:30 p.m. – Board of Selectmen

 

Wednesday, June 27, 7:00 p.m. – PAC

 

Thursday, June 28, 6:00 p.m. – 8:00 p.m. – Youth Football Registration

 

 


 

PLANNING/BUILDING CONFERENCE ROOM, SECOND FLOOR


 

Monday, June 25, 7:00 p.m. – Planning Board

 

 


HEALTH OFFICE


 

Monday, June 25, 6:00 p.m. – Board of Health

 

 


LOUNGE/CONFERENCE ROOM, SECOND FLOOR


 

 



 
Town of East Bridgewater, 175 Central Street, East Bridgewater, MA 02333-0386
Virtual Towns & Schools Website